život jako v bavlnce

            (Bebe)  Díky finanční podpoře dárců kteří přispěli na konto LEOPOLD, dostal maskot sekce nový domov. Z malého terária, ve kterém prozatím bydlel, se přestěhoval do veliké, vzdušné kleci, která mnohem více prospívá jeho zdraví i nárokům na prostor. Aby byl  Lepold u nás opravdu šťasten, poskytujeme mu téměř denně možnost proběhnout se po místnosti, protáhnout klouby, zahřát tělo a zjistit kolik zajímavých věcí přibylo v místnosti k okousání. Vedlejším produktem Poldíkových cest po pokoji je bystření smyslů a postřehu přítomného člověka (tzv. hlídače), který musí v kritické chvíli zasáhnout dříve než se k cenným věcem dostanou Leopoldovy zuby.
A jak je na tom Leopold se zdravím? Přísně dodržujeme správnou činčilí životosprávu, a tak pozorujeme výrazné zlepšení jeho kondice. Mimo vynikající zažívání, stav kožíšku a celého organismu jsme postřehli pravděpodobně nejdůležitější zlepšení - Leopold se již tolik neleká a není ve stresu z lidí.
Poldíkův život byl zachráněn a žije si - doufáme - dobře. Přesto jsme si vědomi, že ve volné přírodě by mu bylo mnohem lépe. Protože mu však volnost dát nemůžeme, rádi bychom mu vytvořili alespoň co nejlepší podmínky pro život.  V Leopoldově případě je jeho spokojenost podmíněna velikostí prostoru.  Čím víc místa, tím lépe.

Prosíme kohokoli,
kdo má šikovné ruce:

Pomozte nám vytvořit pro Leopolda velikou voliéru, ve které bychom mu mohli nasimulovat přirozené prostředí. Vzhledem k zubům tohoto hlodavce je zapotřebí, aby byla ze dřeva (zevnitř obalena pletivem) či z kovu.

Pomůžete nám?

zoopark chomutov

Navštívit chomutovský Zoopark je nevšední zážitek. Při každé návštěvě Vás něčím překvapí. Nedočkáte se zde sice nepřeberného množství exotických šelem, krokodýlů, desítek druhů opic nebo dokonce žiraf. Pokud ale chcete vidět ohrožené druhy živočichů, kteří žijí v naší zemi a při té příležitosti se projít krásným parkem, pak jste tu správně.

Na jednu krátkou návštěvu Vás nyní zveme…

Ještě v loňském roce jsme měli možnost hned u vchodu nalézt párek vlků. Tito krásní senioři se v Zooparku dožili úctyhodných 14 let. Že byli s parkem neodmyslitelně spjati dokazuje skutečnost, že po věčných dotazech návštěvníků koupil Zoopark nová mláďata.
Vydáte-li se vpravo po cestě, projdete kolem několika velkých voliér s různými druhy ptáků. Cesta Vás zavede k výběhu medvědů hnědých, kteří dle podrobné zprávy rakouské organizace na pomoc zvířat mají v tomto Zooparku ideální podmínky pro život. Že je to pravda Vás zajisté přesvědčí jejich hravé chování.
Přímo ve výběhu medvědů si ve vyhrabané noře udělal hnízdo ledňáček, kterého při  troše štěstí můžete spatřit jak loví potravu v rybníku.
Půjdete-li dál, narazíte na nádrž, ve které se budete moci pokochat pohledem na tuleně. Zoopark Chomutov právě odchovává tulení mládě, které v době naší návštěvy tvrdě spalo. Velice zajímavá je přehlídka různých druhů kachen. Ta nás zcela okouzlila. Zasmáli jsme se při pohledu na párek kachen divokých, které sice do Zooparku nepatří, ale které se rozhodly, že se tam dobrovolně nastěhují.
Nepřehlédnutelné je množství ptáků, kteří se v Zooparku vyskytují. Co chvíli Vám některý z nich proletí nad hlavou. Naleznete tu kormorány, pelikány, plameňáky, pávy, ale také dravce, sovy, krkavcovité druhy a mnoho dalších. Nabídka je od obyčejných holubů až po ohrožené druhy. Pro ptáky je Zoopark Chomutov hotový ráj.
Líbili se nám také dva mývalové, kteří byli schouleni vysoko ve větvích stromu a propleteni do sebe, takže z dálky vypadali jako veliké hnízdo. Opodál na jiném stromě sídlil v obrovském hnízdě čáp bílý. Nedalekému lesíku kraluje stádo srn a srnců. Zahlédli jsme též různé druhy ovcí. Velmi zajímavým bude pravděpodobně shlédnutí rysa, kterého jsme my již  ale  nestihli navštívit.
Pro zájemce o exotická zvířata jsou k dispozici opice makakové. Nabízí se též terárium s plazy a obojživelníky. Ti, kteří mají rádi spíše malé šelmičky zajisté rádi navštíví hravého kolonoka, kuny či norky. Nezapomeňte také na sviště a lišku obecnou. Nelze se nezmínit o tchoříku skvrnitém, který je nejvzácnějším zvířetem, které se v parku vyskytuje. Tato drobná šelmička je opravdovým pokladem, neboť jej chová jen velmi málo zoologických zahrad.

Navštívit Zoopark Chomutov je opravdu zážitek.   Zejména pro Ty, kteří nemají rádi klece se   stresovanými zvířaty. Víc Vám ale neprozradíme. Přijďte se sem sami projít a uvidíte. 


malá garáž pro slepici

Klece našich slepic jsou podle Evropské unie malé. Dokonce by ani nestačilo vyměnit jednu za dvě, protože nevyhovuje ani výška. Slípka si v cele odírá hlavu. Nemůže se narovnat. Chovatelé nosnic znervózněli. Bude to totiž stát pár peněz přizpůsobit velikost posad evropským požadavkům. A k čemu vlastně vylepšovat prostor nějakému kokodákajícímu robotu, jehož jediným úkolem je vyrábět vejce?
Může člověka zlobit, že Evropská unie všelijak zakřivuje banány. Že nám chce vzít slavnou značku Tuzemský rum. Ale u slepic je to něco jiného. Jestli si někdo nevšiml, nebo už zapomněl, slepice je živá. Dýchá, bije jí srdce, má v těle krev. Občas se jí možná zachce i povyskočit. Ale jak skákat, je-li strop tak nízko, že si už při obyčejném stání odře hřebínek.Je jistě pochopitelné, že ti, kdo mají vejce za byznys, chápou větší slepičí práva jako újmu na právech svých. Avšak:   nechť si představí, že by jejich auta musela zajíždět do garáží, v nichž by jim strop odřel lak na střeše. Určitě by to pány majitele štvalo.

Vladimír Kučera

(Otištěno v MF - DNES, 29. 1. 2002)


Zde naleznete pokračování etického listu.