ČINČILÁK LEOPOLD
BUDE ŽÍT JAKO MASKOT
(Ústecký deník, 5. 2. 2002)


Před jistou smrtí se podařilo sekci ústeckých Přátel přírody Etika v chovech zachránit jihoamerickou činčilu. Činčilák Leopold, jak mu jeho současní ochránci říkají, vyrůstal na farmě kožešinových zvířat a v dospělosti měl sloužit jako materiál pro kožich. Před kožkováním však Leopold uchránila a z farmy unesla nejmenovaná milovnice zvířat.
Po změně několika majitelů se nakonec dostal až k Přátelům přírody. Ve sdružení se bude snažit zapomenout na minulost jako hýčkaný maskot sekce Etika v chovech. "Bylo na něm poznat, že není v pořádku. Ještě stále se bojí lidí," uvedla jeden z možných následků života na farmě vedoucí sekce Zdenka Páleníková Králová. Díky neplánovanému únosu, ze kterého by se mohl radovat asi nejvíce Leopold, neskončil jako spousta jeho "spoluvězňů" z farmy a vesele si užívá rekonvalescence.
V současnosti jsou činčily již takřka vymizelým druhem. "Je známo, že srst činčil je velice hebká, hustá a má vynikající izolační vlastnosti proti chladu. To je také jeden z důvodů, proč jsou práě tyto kožichy považovány za nekvalitnější a nejlepší," poznamenala hlavní aspekt vymírání činčil Páleníková Králová. Na výrobu jednoho kožichu je zapotřebí přibližně sto kožek činčil. Kvůli této kůži začali lidé činčily pronásledovat a již v osmnáctém století patřily ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené.
Činčily jsou ve skutečnosti vynikajícími skokany a bez problémů zvládají velké výšky, přičemž pohyb je pro ně životní nutností. "Bez možnosti dostatečného vyběhání dochází k velkým zdravotním problémům," vysvětlila vedoucí sekce Etika v chovech a dodala, že zmíněnými a nejznámějšími problémy u činčil jsou úporné zácpy, které mohou vést až k onemocnění jater, případě i k úhynu. I přesto jsou činčily na farmách zavírány do malých klecí, ve kterých nemají dostatek pohybu. V těchto klecích jsou pak odsouzeny strávit celý svůj krátký život, dokud je "nevysvobodí" smrt.
Na Leopoldovu počest založila sekce Přátel přírody Etika v chovech v Ústí nad Labem konto Leopold, ze kterého bude hrazena veškerá činnost a aktivity spojené s pomocí zvířatům. "V různých farmách, velkochovech a dalších zařízeních žijí ve špatných podmínkách milióny dalších zvířat," naznačila účel konta Páleníková Králová.
Ne každý má totiž takové štěstí jako Leopold, který se podruhé narodil.