BOJOVALI
PROTI MASAKRŮM ŽAB
(Ústecký deník, 22. 7. 2002)

Osm členů Etiky v chovech, sekce ústeckých Přátel přírody, v sobotu u laguny v centrálním parku na Severní Terase upozorňovalo na nesmyslné zabíjení žab dětmi. Akce "Nechte prosím žáby žít!" upozorňovala i na laxní přístup radnice.
Na sobotu od 11.00 do 13.00 si Etika v chovech, Zdenkou Páleníkovou Královou vedená sekce ústecké občanské společnosti Přátelé přírody, připravila propagační a protestní akci na Severní Terase. Upozorňovali na osudné a ostudné chování především dětských obyvatel sídliště k chráněným ropuchám obecným, které zjara nakladly vajíčka v jezírku mezi paneláky. Osm dobrovolných aktivistů rozdávalo brožurky s anketou a předtištěnou žádostí o ochranu žab a podporu snah sekce, směřovanou na starostu obvodu Severní Terasa Jiřího Brodského. Právě on, resp. jeho úřad totiž může zajistit, aby byla nádrž na jaře včas napuštěna a cyklus líhnutí a vývoje chráněných ropuch tak probíhal jak má.
Zároveň sekce po radnici chce zajištění ostrahy jezírka. To aby už děti nelovily pulce, a nemasakrovaly žáby. Stejné materiály v počtu deset tisíc kusů Etika ještě před tím vhodila do schránek obyvatel Terasy, Dobětic a Skřivánku.
"Chodím okolo každý den se psem a když vidím, jak se děti k žábám chovají - škoda mluvit. Jejich mámy sedí nedaleko na lavičkách a nic jim neřeknou. Víte kolikrát už jsem se s nima hádal?," podpořil snahu aktivistů důchodce Erik Ryba, a navrhl řešení: "Chtělo by to postavit sem důchodce s nějakou pravomocí, který by ty děti vyhnal."
"Je hnusný když vraždí někoho, kdo je nevinný. Jednoho kluka jsem kvůli tomu dokonce nakopl," prozradil pohledným aktivistkám u jezírka Tomáš Ingvort (13). S kamarády také dostal letáky, a slíbil, že starostovi napíší.
"V současnosti se pulci přeměňují na žáby a pohybují se po parku. Upozorňujeme tedy lidi, aby byli opatrní a nezašlapovali je. Místní populace už byla několikrát ohrožena vyhynutím, proto chceme zachránit co nejvíc mladých žab. To aby se sem mohly příští rok vrátit v takovém počtu, aby se populace vyvíjela dál," prozradila u laguny vedoucí sekce Zdenka Páleníková Králová.
Upozornila, že letos se do jezírka po zimě vrátilo pouhých dvacet žab, a z toho jen dvě samice. "Jednu navíc někdo ubil, takže už to opravdu bylo na hraně," připomíná.
Populace ropuch podle ní byla ohrožena už loni na jaře. Radnice totiž jezírko opravovala v době, kdy se žáby vracely zpět. "Všechny ropuchy se nestačily vyvinout v dospělé jedince, proto se jich letos vrátilo tak málo,"říká.
Citelný úbytek žab prý byl tím pravým důvodem, proč se dnes Etika v chovech za žáby pere. Nicméně Králová připouští, že si pro akci nevybrali vhodný termín. "Prozatím chceme na problém žab vůbec upozornit," tvrdí dlouhovlasá aktivistka. S radostí konstatuje, že právě na apel Etiky - a díky médiím a občanům - letos radnice nechala rybníček napustit o týden dřív.
S ubíjením žab ale zatím nikdo nic nedělá. Obyvatelé Severní Terasy, kteří chodí po parku s otevřenýma očima, přitom o masakrech ropuch dobře vědí. "Támhle odneste ty letáky," ukazuje muž okolo padesátky, venčící u laguny velkého psa, na nedalekou devítiletku. "Vraždí je, parchanti, hlavně když jdou do školy. Cože? Ne, jméno vám neřeknu."
Během akce potkáváme lidi k problému netečné, prý "každý máme své problémy", stejně jako ty, kteří se o další osud žab živě zajímají. A jak tedy s "žabí otázkou" hnout? Za prvé skutečně donutit radnici jednat. Rychle a efektivně.
A co s dětmi? I v čase, kdy má svět plná ústa zvířecích, ženských a dětských práv, je jedním z účinných řešení postup, který zvolil jistý Ústečan. Když jej aktivisté s problémem seznámili, vlepil hned svému klukovi pohlavek se slovy "Vidíš? Já ti hned říkal, abys tu žábu nezabíjel!"