PRÁVA SLEPIC JSOU OHROŽENA
(Ústecký deník, 11. 3. 2002)


Ochránit milióny slepic, které jsou chovány v klasických konvenčních chovech nosnic, od jejich fyzické i psychické újmy chce sekce Přátel přírody Etika v chovech v Ústí nad Labem. Podle vedoucí sekce Zdenky Páleníkové Králové jde konkrétně o tzv. bateriové klece, ve kterých nosnice žijí.
Bateriové klece jsou podle ekologů příliš malé. "Každá slepice má prostor zhruba o velikosti papíru A4. V klecích nemají možnost ani roztáhnout křídla či narovnat hlavu," tvrdí Páleníková. Slepice podle ní žijí mezi čtyřmi stěnami z drátů, díky čemuž si soustavně, často až do krve, odírají peří. To je prý způsobeno především přirozeným slepičím pudem, hrabáním. Vedoucí Etiky v chovech dodala, že slepice na hrabání potřebují prostor a pokud jej nemají, snadno se můžou poranit.
Klece jsou bez klasického hnízda na snesení vajec, ale chybí i podestýlka a místo k popelení. "Slepice přežívají bez pohybu, permanentně namačkány jedna na druhou. To všechno v nich vyvolává stres," řekla Páleníková.
       Možnou alternativou je chov nosnic na podestýlce. "Právě tyto způsoby bychom měli podporovat," míní Páleníková. S příchozími velikonočními svátky nastává doba zvýšené spotřeby vajec, a Etika v chovech vyzývá občany, aby právě v tomto období nákupem vajec z konvenčních chovů nepodporovali týrání zvířat. V rámci této akce proběhne příští pondělí happening na Mírovém náměstí, kde Etika v chovech nabídne lidem možnost ochutnávky vajec nosnic, chovaných v bateriových klecích a na podestýlce, aby porovnali jejich rozdíl. "Slepic je mi líto, ale vajíčka jsou potřeba na vaření mnoha jídel. Asi nebudu shánět po městě celý den vejce od nosnic chovaných na podestýlce. Vždy beru první plato, které je a spíše hledím na cenu," řekl pětadvacetiletý Ústečan Michal Adamec. "O happeningu jsem nevěděl. Bylo by to zajímavé, ale raději vejce ochutnám přímo doma," přidal se dvacetiletý student Jan Tichý.
       I přes nezájem některých Ústečanů doufá Zdenka Páleníková v to, že výzva Etiky v chovech za práva slepic alespoň část občanů zaujme.
       "Slintavka, kulhavka, VSE a další onemocnění zvířat, která jíme, nepřestala existovat tím, že o nich v tisku není ani zmínka. Katastrofa sice byla zažehnána, ale stále žijí v nevyhovujících podmínkách milióny zvířat," poznamenala. Se vstupem České republiky do Evropské unie budou chovatelé muset vyměnit bateriové klece za podestýlky.